cheap nfl jerseys outlet cheap jerseys from china real cheap jordans cheap jerseys for sale cheap jerseys wholesale nfl jerseys
Türkiye Obezite Araştırma Derneği
İstanbul Sağlık ve Beslenme Bienali 9-11 Şubat 2012’de
İstanbul Sağlık ve Beslenme Bienali 9-11 Şubat 2012’de

İşin özü; sağlıklı beslenme

Sağlık ve beslenme ilişkisi, sadece Türkiye’de değil uluslararası platformlarda da gündemdeki yerini koruyor. 9-11 Şubat 2012’de düzenlenecek İstanbul Sağlık ve Beslenme Bienali; doğru, yeterli ve dengeli beslenmenin sağlığa etkilerinin konuşulacağı önemli bir platform olacak.

Günlük yaşamda vücudumuzun gereksinim duyduğu besinlerin alınmaması ya da eksik alınması, sağlığımızı kaybetmemize, hatta ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Son yıllarda gündemin en önemli maddelerinden birisi haline gelen sağlık-beslenme ilişkisine dair tartışmaların temelinde de işte bu durum var.

Sağlık ve beslenme ilişkisi, Türk Diabet Cemiyeti, Türkiye Obezite Araştırma Derneği, Türkiye Diyabet Vakfı ve Türkiye Diyetisyenler Derneği tarafından organize edilen ve Haliç Üniversitesi, Arel Üniversitesi, Bilim Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Medipol Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Trakya Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi desteği ile gerçekleştirilecek olan İstanbul Sağlık ve Beslenme Bienali’nde ele alınacak. “Toplum Sağlığı ve Beslenme” temasıyla 9-11 Şubat 2012 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek Bienal, Prof. Dr. Nazif Bağrıaçık’ın açılış konuşması ve “Dünyada ve ülkemizde toplum sağlığını tehdit eden diyabet ve obezite ile savaş stratejileri” başlıklı sempozyumla başlayacak. “Toplum sağlığı ve beslenme, Beslenme ve sağlık politikaları, Beslenme ve sağlık trendleri, Beslenme-Sağlık Endüstri girişimleri” gibi başlıklar altında düzenlenecek sempozyum, konferans ve yuvarlak masa toplantıları, bilim çevreleri ve gıda endüstrisinden her biri kendi alanında uzman 60 konuşmacı ile 400 sağlık ve beslenme profesyonelini buluşturacak ve beslenme-sağlık ilişkisi bilimin ışığında 3 gün boyunca tartışılacak.

Türk Diabet Cemiyeti ve Türkiye Obezite Araştırma Derneği Başkanı Prof. Dr. Nazif Bağrıaçık, günümüzde beslenme ve sağlığın korunması konusunda çeşitli kuruluşlar ve Sağlık Bakanlığı’nın çalışmalar yaptığına işaret ediyor.

“Amaç tüm bireylerin ve özellikle çocuklarımızla gençlerimizin yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanmaları, dolayısıyla obezite ve diyabet oluşumunun önlenmesi olduğuna göre, çalışmaların, uygulanacak yöntemlerin ve alınacak önlemlerin bilimsel olması gereklidir.

Son aylarda beslenme ve gıdalara ilişkin ortaya atılan değişik fikir ve düşüncelerin basın yayın organlarına insan sağlığını bozucu şekilde yansıması endişe yaratan bir düzeye gelmiştir. Sağlık Bakanlığı’nın ‘Obezite ve Diyabetin Önlenmesi ve Tedavisi Strateji Programı’nın hayata geçirilmesinde kamu, sivil toplum ve bilim dünyasının işbirliği temel alınmıştır. Bu konularla ilgili dernek ve kuruluşlar olarak bir araya gelerek ortak çalışmalar yapmamızın zorunlu olduğunu düşünüyoruz.

Gıda güvenliği için besinlerin üretiminden tüketimine kadar izlenmesi gerekenler, gıda endüstrisinin konuya ilişkin çalışma ve gayretleri, perakende satış noktaları ve toplu tüketim yerlerinde ne gibi önlemler alınması gerektiği, ülkemizde bilimsel anlamda yeterince gündeme gelmemiş ve tartışılmamıştır.

Toplum sağlığını direkt ilgilendiren beslenme konularının bilimsel ve çok yönlü tartışılıp bir sonuca varılması; bu sonucun ilgili bakanlıklara ve kamuoyuna sunulması için topyekûn işbirliği büyük önem taşımaktadır.”

Prof. Bağrıaçık, bu anlamda Sağlık ve Beslenme Bienali’ne yapılacak her katkının aynı zamanda toplum sağlığımızın geleceğine de yansıyacağının altını çiziyor.

İstanbul Sağlık ve Beslenme Bienali konusunda gerekli bilgilere

www.saglikvebeslenmebienali.com web sitesinden ulaşmak mümkün.